Jak obliczyć zdolność kredytową

Jak obliczyć zdolność kredytową
Kredyt mogą mieć przyznany jedynie Ci, którzy maja zdolność kredytową. Zdolność tą możesz obliczyć w banku wraz z doradcami, lub możesz zrobić to sam, nie ruszając się z domu – dostępny na wielu portalach internetowych kalkulator kredytowy to narzędzie, które pozwoli Ci obliczyć Twoją zdolność kredytową. Co oznacza zdolność kredytowa? Oznacza zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami – zgodnie z terminem określonym w umowie.

Zdolność ta jest podstawowym czynnikiem, który wpływa na możliwość zaciągnięcia kredytu.
Na zdolność kredytową wpływa przede wszystkim wysokość Twoich zarobków (Twoje dochody określają maksymalną kwotę raty kredytu, którą można miesięcznie zwracać do banku – czynnik najważniejszy!), wiek i stan cywilny klienta, historia wcześniejszych umów kredytowych i współpracy z bankiem.
Jeśli masz wysoką zdolność kredytową, zaciągnięcie kredytu nie będzie stanowiło żadnego problemu – banki przewidują, że bez kłopotów będziesz spłacał swój kredyt. Jeśli jednak Twoja zdolność kredytowa jest niska, będziesz musiał wykazać się znacznie większym zaangażowaniem i udowodnieniem, że jesteś w stanie spłacać planowany kredyt. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest niskie banki obawiają się że możesz nie spłacić zaciągniętego kredytu. W takiej sytuacji musisz powołać żyrantów, którzy zamiast Ciebie przedstawią zdolność do uregulowania kredytu.