Jakie szanse dla młodych księgowych szykuje rynek?

Jakie szanse dla młodych księgowych szykuje rynek?
W wywiadzie udzielonym Wiesławie Moczydłowskiej z portalu "Księgowi przyszłości" przez Piotra Rybickiego, doświadczonego księgowego, biegłego rewidenta, ale też autora wielu publikacji z zakresu rachunkowości i finansów przedstawione zostaną zmiany w zawodzie księgowego.

Diametralne przekształcenie
Jeszcze 10 lat temu wartością pracy księgowego były przygotowywane przez niego informacje. I to nie tylko te deklaracje podatkowe i sprawozdania finansowe generowane przez księgowość, ale również tzw. informacje zarządcze. Obecnie wiele ulega zmianom. Przy nieograniczonym dostępie do danych w internecie, przywiązywanie dużej wagi do dokumentów generowanych przez dział księgowości dla wielu wydaje się całkowicie irracjonalne.
Nie tylko nastąpiła komputeryzacja, ale przede wszystkim skróciły się procesy biznesowe. Pomysły lat 90-tych na prowadzenie księgowości nie przystają do obecnych realiów. Nie wystarczające jest dziś tylko wdrożenie bardzo nowoczesnego programu finansowo-księgowego. Potrzeba zmian w fundamentalnym myśleniu.
Napływ młodości
Można zauważyć dwie niezwykle istotne zmiany. Pierwsza to specjalizacja – z uwagi na wielość przepisów nie można we wszystkim osiągnąć biegłości; druga – międzynarodowość, która ma wpływ na charakterystykę prowadzonych przedsiębiorstw. Idealnym księgowym w obecnych czasach to połowa 30-latka i połowa 50-latka.
Najważniejsze sprawy, które rozróżniają napływ młodych w sferę księgowości, jakie wymienił udzielający wywiadu to trzy zasadnicze tezy.
Pierwsza to podejście do pracy czy biznesu czysto projektowo. Młodzi realizują tylko to co jest bezpośrednio związane z projektem – nic ponad to.
Druga sprawa – brak przywiązania do kapitału. Dla młodych księgowych środki pieniężne są tylko narzędziem.
I trzecia sprawa – współdziałanie. To z czym nie potrafi poradzić sobie starsze pokolenie, a młodsze świetnie realizuje.
Młody kapitał
Zasobność posiadanych finansów wzrasta wraz z wiekiem. Nic więc dziwnego, że osoby zaczynające karierę zawodową posiadają ich w nieco uboższej wersji od tych, którzy pracują dłużej. Nikt z młodych ludzi nie planuje dziś stworzyć kapitałochłonnej działalności. Raczej nie powstanie huta, ocynkownia czy kopalnia założona przez 30 latka. Kierunek ich działania to nowe technologie, w których potrzeby kapitałowe są niższe.
Jakie zmiany warto wprowadzić?
Jeśli mowa o przepisy prawne to nie chodzi o zmiany kosmetyczne lecz o fundamentalne. Dzisiejszy rynek wygenerował potrzebę napisania ustawy jeszcze raz – od zera, a nie ciągłych zmian.
Obecny rynek wymusza na zawodzie księgowego inne cechy, niż te z przed 20 lat.
Po pierwsze ówczesny księgowy nie musi wszystkiego precyzyjnie wiedzieć, w razie jakichkolwiek pytań ma Internet. Po drugie musi mieć dużo szerszą wiedzę niż tylko księgową – staje się bowiem także doradcą swojego klienta.
Po trzecie musi umieć analizować posiadane dane szybko, często także te informacje, które są niepełne.