Jakie wyzwania stawia zawód księgowego?

Jakie wyzwania stawia zawód księgowego?
Każdy z nas ma swoje własne predyspozycje do podjęcia odpowiedniego zawodu. Mają na to wpływ nie tylko zdobyte kwalifikacje, czy doświadczenia, ale także nasze osobiste upodobania i cechy charakteru.

Właściwości zawodowe
Praca księgowego nie należy do najłatwiejszych. Nie chodzi tutaj o codzienny kontakt z cyferkami i możliwość pogubienia się w nich, choć to na pewno dla wielu z nas jest nie do wyobrażenia. Przedmiotem rozważań jest praca księgowego i jego kontakt z prawem.
Kaftan bezpieczeństwa
Jak nie dać się zwariować pracując jako księgowy?
Pracodawca oczekuje od nas jak najlepszej gimnastyki podatkowej, a prowadzenie biura podatkowego rodzi tylko więcej takich potencjalnych trenerów.
W oczach przedsiębiorców dobry księgowy jest niczym deszcz na pustyni. Potrafi on przedstawić sprawy w korzystnym świetle, bądź wyprostować to, co zostało już i tak dość mocno nagięte.
Zdolny pracownik księgowości jest niczym kaftan bezpieczeństwa dla prosperującej firmy, który ochroni przed wszelkim zagrożeniem.
Rzetelne liczydło
Opieranie się presji w pozycji między, przysłowiowym, młotem a kowadłem nie należy do łatwego zadania. Presja otoczenia jest bardzo silna, a wystarczająca znajomość prawa nie pozwala nam o sobie zapomnieć. Podejmowanie decyzji wymaga uzasadnienia przyjętego podejścia. Jest to kluczowy element decydujący o stopniu profesjonalizmu zawodowego.
Omawianie rozwiązywania problemów biorąc jednocześnie pod uwagę przekonania moralne i etykę bywa skomplikowane ze względu na fakt, iż niezwykle trudno jest w niektórych przypadkach jasno określić granicę między postępowaniem etycznym i nieetycznym. Sytuacją, która odpowiednio nakreśli ten problem może być agresywna polityka podatkowa, która ma na celu obniżenie zobowiązań podatkowych. Pomimo iż jest stosowana przy jednoczesnym przekroczeniu prawa, często bywa dopuszczalna moralnie. Ważne jest, aby księgowy dopilnował obrazu sytuacji finansowej jednostki gospodarczej w sposób wierny i rzetelny.
Barwny ptak
Osoba na stanowisku księgowego zobligowana jest nie tylko ograniczać się do kwestii prawnych i aktualnych potrzeb zarządu, ale również zobligowany jest do różnokierunkowego podejścia do problemów.
Księgowy powinien wyróżniać się uczciwością, obiektywizmem, kompetentnością. Ważne jest, aby cechowały go także zdolności zachowania tajemnicy przed osobami trzecimi. To, co jest najbardziej cenione to przede wszystkim profesjonalne podejście do wykonywanego zawodu.

Można powiedzieć, że księgowy jest trochę jak lekarz, do którego przychodzimy nie tylko po doraźną pomoc, ale także mówimy wprost o dotyczących tematu bolączkach. Warto jest mieć na uwadze, jak ważna jest osoba, która obejmie to stanowisko. Prowadząc przedsiębiorstwo powierzymy jej ważne informacje, które nie powinny wyjść poza krąg zainteresowanych osób.
Zarówno księgowy, jak i jego pracodawca powinni dopasować się w dostępny sposób, zwracając uwagę na zbieżności i rozbieżności swoich odmiennych charakterów.