Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy to pożyczka udzielana przez bank, jeśli umowa nie przewiduje inaczej, na dowolne cele konsumpcyjne. Pieniądze uzyskane w wyniku zaciągnięcia takiego kredytu, mogą być przeznaczone na remont, zakupy, spłatę zaległych rachunków i wiele innych rzeczy. Przy wyborze pożyczki gotówkowej, na pierwszy plan wysuwają się oprocentowanie, czas spłaty zaciągniętego zobowiązania, wymagane przez bank zabezpieczenia i kwota jaką, możemy otrzymać. Kwota takiej pożyczki zwykle posiada dolną i górną granicę i jest ona ograniczona przez dany produkt finansowy.

Przed udzieleniem kredytu, bank sprawdza zdolność kredytową osoby ubiegającej się o pożyczkę i wysyła informację, czy wyznaczona przez nią kwota jest adekwatna do poziomu zabezpieczeń. Taką gwarancją spłaty pożyczki mogą być zaświadczenia o dochodach, pozytywne wpisy z biura informacji kredytowej (BIK), weksle, poręczenie innych osób posiadających wystarczającą zdolność kredytową, itp. W ofercie banków, często pojawiają się szybkie kredyty gotówkowe, które charakteryzują się niskimi potrzebami formalnymi i względnie prostymi procedurami bankowymi.
Jeśli chodzi o czas spłaty kredytu, to jest on ściśle określony przez daną ofertę. Zazwyczaj sięga on maksymalnie kilku lat.
Kredytobiorca decydujący się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, musi liczyć się z wysokością oprocentowania zaciągniętej pożyczki, a także z prowizją pobieraną przez bank. Wysokość prowizji zależy od banku, natomiast na wysokość oprocentowania wpływa wiele czynników: oferowane przez bank promocje, posiadanie rachunku osobistego w danej instytucji, aktualna wysokość stóp procentowych, i wiele innych. Jednak bardzo często jest tak, że pomimo licznych kuszących promocji, zwykle w lepszych bankach, za pożyczkę gotówkową ponosimy mniej więcej takie same koszty.
Często kuszące oferty mają nie są takie korzystne, dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego w danym banku, należy dokładnie zapoznać się z jego ofertą i obliczyć jego całkowity koszt.