Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny, to ogólne nazwa różnego rodzaju pożyczek, które maja jedną formę zabezpieczenia. Jest nią hipoteka ustanowiona na dom, mieszkanie, grunty i inne rodzaje nieruchomości. Pieniądze uzyskane z takiej pożyczki, można przeznaczyć m.in.

na budowę lub zakup domu, zakup mieszkania.
Kredyt taki cieszy się bardzo dużą popularnością wśród kredytobiorców. Spowodowane jest to niskim oprocentowaniem i długim czasem przeznaczonym na jej spłatę. Kredyty hipoteczny można wziąć w wieli walutach. Najczęściej wybieraną jest frank szwajcarski (CHF). Podczas starań o pożyczkę pod zastaw nieruchomości w obcych walutach należy zadbać, by umowa zawierana z bankiem posiadała możliwość przewalutowania z niską prowizją lub bez opłat za taką możliwość.
Kredyt hipoteczny można zaciągnąć zarówno w banku, jak również za pośrednictwem doradców finansowych. Korzystanie z takich usług jest bezpłatne, jednak istnieje pewne ryzyko, gdyż doradcy nie odpowiadają za ewentualne błędne porady.
Kredyt hipoteczny można spłacać w systemie rat równych lub malejących. Sposób spłaty rat powinien być przede wszystkim dostosowany do możliwości finansowych kredytobiorcy. Kredytobiorca może również sam ustalić długość okresu spłaty kredytu hipotecznego. Wybór dłuższego okresu spłaty, poprawia płynność finansową kredytobiorcy, gdyż więcej zaoszczędza on płacąc niższą ratę kredytową. Jednak najbardziej opłacalne jest to wtedy, gdy zaoszczędzone pieniądze dobrze zainwestuje. W przypadku gdy zostaną one przeznaczone na konsumpcję, dłuższy okres kredytowania okaże się droższym rozwiązaniem.
Bank chętniej przystaje na dłuższe okresy spłaty, gdyż wtedy kredytobiorca płaci więcej odsetek. Jednak istnieje oczywiście możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Wiążą się z tym dodatkowe koszty, gdyż bank pobiera wtedy prowizję za wcześniejszą spłatę. Dłuższy okres kredytowania zmniejsza również wysokość miesięcznej raty, więc łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny.