Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy
W obecnych czasach, gdy ceny mieszkań osiągają zawrotne wartości, wielu ludzi, szczególnie młodych, by zdobyć swoje wymarzone cztery kąty decyduje się na zaciągnięcie pożyczki. Wiele banków oferuje różnorodne kredyty mieszkaniowe.

Decydując się na zaciągnięcie takiego zobowiązania, należy pamiętać, że skutki tej decyzji będą odczuwalne przez długie lata.
Kredyt taki można otrzymać nawet na kilkadziesiąt lat w różnych walutach: złotówkach, euro, frankach szwajcarskich, funtach, dolarach a nawet koronach szwedzkich. Kredytobiorca w każdej chwili może przewalutować zaciągnięty przez siebie kredyt.
Bank, przy rozpatrywaniu zdolności kredytowej osoby starającej się o pożyczkę, bierze pod uwagę jej dochody, ilość osób w gospodarstwie domowym i koszty utrzymania. Przy jej ocenianiu bank wyliczy odsetki od kredytu mieszkaniowego i określi wysokość rat oraz terminy spłaty. Do całkowitego kosztu kredytu należy doliczyć jeszcze koszty notarialne jakie musi ponieść osoba decydująca się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego.

Kredyty mieszkaniowe są najniżej oprocentowanymi kredytami na rynku, a poza tym są długoterminowe. Zabezpieczeniem dla kredytodawcy jest hipoteka. Bank jest wpisywany do księgi wieczystej jako współwłaściciel mieszkania, które zostaje zakupione na kredyt mieszkaniowy.
Należy także pamiętać, żeby w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego sprawdzić czy nie jest ono obciążone hipoteką, gdyż przechodzi ona na kupującego. Bank zezwala kredytobiorcy zaciągającemu kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania lub domu wraz z garażem bądź piwnicą lub innymi elementami budowlano-architektonicznymi objętymi księgą wieczystą. Może on również posłużyć do pokrycia wydatków związanych z remontem lub adaptacją nowego mieszkania lub domu, a także na opłaty związane z transakcją i nabywaniem nieruchomości.
Do weryfikacji zdolności kredytowej przy kredycie mieszkaniowym, do banku należy dostarczyć poprawnie wypełniony wniosek kredytowy oraz oświadczenie majątkowe.