Kredyt na budowę

Kredyt na budowę
Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Często kredyt bankowy to jedyna możliwość na zrealizowanie tego planu. Wybór banku to jedna z najważniejszych decyzji, gdyż jej skutek będzie odczuwalny przez kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt kolejnych lat.

Kredyt budowlany wynosi często kilkaset tysięcy złotych, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego banku.
Przed złożeniem wniosku w placówce, warto sporządzić kosztorys i dokładnie obliczyć jak wysoka pożyczka będzie potrzebna. Następnie podzielić kwotę na raty powiększone o odsetki, które mamy spłacać. Wynik nigdy nie będzie się idealnie równał rzeczywistości, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będą wyglądały nasze dochody na przestrzeni kilkunastu lat i czy bank zgodzi się na zaproponowane warunki.
Obecnie dostępnych na rynku jest wiele możliwości kredytowych. Niekiedy banki proponują nam pożyczki, które przyciągają atrakcyjnym oprocentowaniem i niską prowizją, ale graniczą z możliwością ich spłaty. Niestety dzięki obietnicom przedstawicieli i zapewnieniom doradców duża liczba osób decyduje się na nie, zgadzając się tym samym na późniejsze kłopoty finansowe. Dlatego przed podpisaniem umowy z bankiem, trzeba dokładnie prześledzić jej treść.
Wysokość kredytu uwarunkowana jest zdolnością kredytową, czyli możliwością terminowej spłaty pożyczki wraz z odsetkami. Można ją obliczyć na podstawie dochodów netto osoby lub małżeństwa. Banki przyznają zwykle kredyt w wysokości 80 % planowanych wydatków. Można się też starać o 100 procent, wykupując dodatkowe ubezpieczenie.
Oprocentowanie kredytu jest bardzo różne, zależy ono od długości spłaty oraz od wysokości pożyczki. Może wynosić pięć lub nawet piętnaście procent od kwoty, która pozostała do spłaty. Do kosztów trzeba doliczyć też inne opłaty, na przykład: rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie czy poziom ryzyka związany z podejmowaną transakcją.
Warunki kredytu można zmieniać także w trakcie trwania umowy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć naszej przyszłej sytuacji finansowej, dlatego podczas spłaty warto mieć możliwość wydłużenia lub skrócenia okresu kredytowego. Bezpieczne i atrakcyjne zasady kredytu budowlanego można uzyskać także dzięki negocjacjom. Banki są skłonne do pójścia na ustępstwa, gdyż liczy się dla nich każdy klient.