Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna
Przed podjęciem decyzji o zakupie domu, mieszkania czy ziemi, zawsze pojawia się dylemat związany z finansami. Trzeba bardzo dokładnie wykalkulować kwotę, którą chcemy lub możemy przeznaczyć na hipotekę.

Następnym punktem do rozważenia jest źródło, z którego sfinansuje się transakcję. Problem pojawia się wtedy, gdy jedynym możliwym rozwiązaniem jest kredyt.
Nie wiąże się on jednak najczęściej z trudem uzyskania pożyczki, tylko z jej spłatą. Wybierając bank trzeba dokładnie prześledzić oferty dostępne na rynku, aby wynegocjować najlepsze warunki. Kredyt hipoteczny udzielany jest średnioterminowo lub długoterminowo. Polega on na łączeniu pożyczki z konkretną nieruchomością, dzięki czemu bank odzyska pieniądze, nawet, jeśli dom czy mieszkanie zmieni właściciela. Pożyczka jest brana pod zastaw nieruchomości, która jest lub ma być wybudowana. Właściciel może ją sprzedać razem z obciążeniem finansowym.
Kredyt hipoteczny jest wygodny dla banku, gdyż ma on pewność zwrotu pożyczonej gotówki. Może go uzyskać każdy, za wyjątkiem przedsiębiorców i innych prawnych osób państwowych. Kredyt hipoteczny może być udzielany w polskiej lub zagranicznej walucie. Zależy to od kredytobiorcy oraz od oferty banku. Spłata kredytu może odbywać się w równych, malejących lub rosnących ratach, niektóre banki oferują możliwość wpłacenia całej sumy przed końcem umowy, co wiąże się z uniknięciem spłacania naliczanego oprocentowania.
Wysokość kredytu zależy od wartości nieruchomości. Wyceny dokonuje biegły lub w przypadku mniejszych obszarów i zabudowań pośrednik. Banki nie pożyczają całej sumy potrzebnej do kupna lub wybudowania domu. Wymagane jest zwykle 20% własnego wkładu. Jeżeli kredyt hipoteczny dotyczy powstającego domu, powinien być on w trakcie budowy. Najszybciej otrzymają kredyt ci, którzy mają dodatkowe zabezpieczenie finansowe, na przykład w postaci innych posiadłości.
Najwięcej pieniędzy uzyskują zwykle ludzie młodzi, którzy mają wysokie zarobki, zaciągają go na 15, 20 a czasem nawet na 30 lat. Kredyt hipoteczny jest jednym z najniżej oprocentowanych, wynika to z małego ryzyka, jakie kredytodawca podejmuje. Hipoteka, pod zastaw której bierze się kredyt, warta jest zwykle dwa lub trzy razy więcej. Tak więc jeśli planujesz zakup nieruchomości lub starasz się zdobyć pieniądze na budowę, kredyt hipoteczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem.